Haberler / Türkiye

1 Temmuz’dan itibaren Elektrik ve Doğalgaz faturaları okunacak

06.06.2020

1 Temmuz’dan itibaren fatura okuma ve tahsilata ilişkin mevzuat eksiksiz uygulanacak.

 

 

HaberTürk’ten Olcay Özdilek’in haberine göre Salgın süresince dağıtım şirketleri, tüm konut aboneleri ile 1000 TL’nin altında borcu olan küçük esnafların elektriğini ve gazı faturalarını okumadı. 1 Temmuz’dan itibaren fatura okuma ve tahsilata ilişkin mevzuat uygulanacak. 

Türkiye’de 1 Haziran’dan itibaren büyük ölçüde kısıtlamalar kaldırıldı. Enerji sektörü salgın döneminde ödenmeyen elektrik ve doğal gaz faturalarıyla ilgili “esnek” bir politika izlendi. 

 

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK),elektrik ve doğal gazda fatura okuma ve tahsilat yönetmelikleri uygulanacak. Tüketimler, 25 günden az 35 günden fazla süreyle ölçülemeyecek. Öngörülen sürede (ve sonrasında yapılacak ek bildirimlere karşın) borcunu ödemeyen abonenin elektriğinin ve gazının kesilmesi gündeme gelebilecek.

Sektör temsilcileri, enerji talebine ilişkin soruyu da, “1 Haziran’la birlikte başta şehirlerarası seyahat yasağı olmak üzer kısıtların önemli bir bölümü kaldırıldı. Restoranlar, cafeler, lokantalar, berberler yeniden faaliyete geçti. Alış veriş merkezleri açıldı. Sanayi sektöründen de bir miktar ek talep var. Otellerin de elektrik talebinin aşama aşama artması bekleniyor” şeklinde cevap verdi.Ocak-nisan döneminde doğal gaz dağıtım şirketlerinin konut ve ticarethane abonelerinden tahsil edemediği tutar 795 milyon TL. Bunun, 569.3 milyon TL’lik bölümünü konut aboneleri oluşturuyor.

Sadece nisan ayında söz konusu tüketici grubundan tahsil edilemeyen tutar 359 milyon TL (İstanbul Gaz Dağıtım AŞ diğer adıyla İGDAŞ dahil değil).

Elektrikte de hem tahakkukun hem de tahsilatın düştüğü belirtiliyor. Tahsilatın, salgın öncesine göre yüzde 10’lar düzeyinde gerilediğini aktaran sektör temsilcileri, “Türkiye’de, 21 elektrik dağıtım bölgesi var. Her bir bölge kendi hesaplarını yapıyor. Bazı bölgelerde tahsilat daha düşük seyrederken, bazılarında daha yüksek… Tüm bölgelerin tahsilat açığı konsolide edilmediği için toplam tutar vermek çok güç” dedi.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş