Serhatın Sesi / Serhat Diyarından Haberler
Serhatın Sesi / Serhat Diyarından Haberler
Haberler / Kars

Adem Ertaş: Kars Ziraat Odası Başkanlığına yeniden adayım

29.12.2022
Adem Ertaş: Kars Ziraat Odası Başkanlığına yeniden adayım

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Doğu Anadolu Bölge Sorumlusu Kars Ziraat Odası Başkanı Adem Ertaş, gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda yeniden aday olduğunu açıkladı.

Kars Beylerbeyi Sarayı Otel’de düzenlediği toplantıda gazetecilere açıklamada bulunan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Doğu Anadolu Bölge Sorumlusu Kars Ziraat Odası Başkanı Adem Ertaş, Türkiye Ziraat Odaları Birliğinin ilk ve tek Karslı Yönetim Kurulu Üyesi olduğunu hatırlatarak, bu zamana kadar kendisine destek veren gazetecilere de teşekkür etti.

Başkan Ertaş açıklamasında; 2015 yılında Kars Ziraat Odası Başkanlığı görevini üstlendiğinde odanın Kazım Karabekir İşhanı’nın 2’nci katındaki 30 metrekare bir alanda tek bir personel ile hizmet vermeye çalıştığını hatırlattı.

Odanın bu şartlarda yaklaşık 5 bin çiftçiye hizmet vermeye çalıştığını da belirten Başkan Ertaş, “Ben Kars Ziraat Odası Başkanı olduktan bir hafta sonra odamızın hizmet binasını 300 metrekarelik tarihi bir binaya taşıdık. Şu anda 4-5 personel ile çiftçimize hizmet veriyoruz. 3 personelimiz içeride bilgisayar başında hizmet verirken diğer personelimiz de odamıza gelen çiftçilerimizin işlerini takip emesine yardımcı oluyor.” dedi.

KARS ŞEKER FABRİKASININ BACASIN TÜTER HALE GETİRDİK

2015 ve 2016 yıllarında pancar üretimi yapılamadığı için Kars Şeker Fabrikasının kapalı olduğunu da hatırlatan Başkan Ertaş, “Çiftçilerimiz hiçbir şekilde pancar ekemiyordu. Çünkü o zamana kadar çiftçilerimiz pancar hasadını elleriyle; çatalla ve başını bıçakla kesme yönetimiyle yapıyordu. 4 işçi bir günde ancak 500 metrekare alanı hasat edebiliyordu. Biz de fabrikamıza aktif hale getirebilmek için çiftçilerimize taahhütte bulunduk. “Siz ekim yapın biz söz veriyoruz size makine getireceğiz” dedik ve Almanya'dan 6 sıralı pancar hasat makinesini Euro ile o günkü kur üzerinden aldık ve Kars’a getirdik. Odanın gayrimenkulü veya herhangi bir parası olmadığı için kendi mal varlığımızı kefalet olarak koyduk. İlk makinamızı 2016'da getirdik. Kars Şeker Fabrikasını aktif hale getirdik ve üretim sıfırdan 30 bin tona ulaştı. Daha sonra da 2 yılda 80 bin tona ulaştırdık. Şu anda fabrikamızın bacası 165 bin tonla tam kapasite ile tütüyor. Bundan dolayı da bunun gururunu yaşamaktayız. Şu anda odamızda makine ekipman olarak sadece alım satımımız var. Römork ve gübre serpme makineleri tarzında çiftçinin ihtiyacı olan makinaları alıp satmaktayız. Bunun da piyasanın hemen hemen yaklaşık yüzde 20 - 25 altında satıyoruz. Bunun nedeni de sadece çiftçilerimizin faydalanabilmesidir. Burada bir kar amacı gütmüyoruz ve sadece çiftçilerimizin işini görülebilmesi adına 5 yıllık kredi ile bu tür makine ekipman alım satımı yapıyoruz.” ifadesini kullandı.

DEĞERLİ ÇİFTÇİLERİMİZDEN BİR KEZ DAHA DESTEK İSTİYORUZ

Delege seçiminin yapıldığını, Şubat ayında yapılacak olan oda seçiminde çiftçilerden bir kez daha destek ve yetki isteyen Başkan Ertaş açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bildiğiniz üzere Aralık ayının 25’inde 72 köy ve 10 mahallede delege seçimi yapıldı. Delegelerimiz şu anda seçilmiş durumdadır. Şubat ayı içerisinde de Kars Ziraat Odası seçimlerine gireceğiz. Buradan tüm Karsımıza, delegelerimize ve çiftçilerimize hayırlı olsun temennisinde bulunuyoruz. Allah hayırlı uğurlu etsin. Biz tekrar 2023 yılı Şubat ayında yapılacak olan Ziraat Odası Başkanlığına ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği yönetim kurulu üyeliğimizde adayız ve yolumuza devam etmek istiyoruz. Bilindiği gibi Ziraat Odaları Birliği yönetim kurulu Doğu Anadolu Bölgesi’nde bana bağlıdır. Bu da bizim için bir avantajdır. Yaklaşık 60 yıl sonra yönetim kurulu üyeliği alan Kars’taki tek yönetim kurulu üyesi biziz. Hiçbir sivil toplum örgütün başında şu ana kadar bir tane Karslı gelmemiştir. Bu da bizim için, Kars için ve çiftçilerimiz için bir artıdır. Çiftçilerimizin sorunlarını birebir bakanlığa kadar ulaştıracak pozisyondayız. Bunun için de çiftçilerimizden ve delegelerimizden bize destek olmalarını tekrar yapılacak olan seçimde kendilerinden destek istiyoruz. Herkese hayırlı uğurlu olsun teşekkür ediyoruz” dedi.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş