Haberler / Kars

Ani Ören Yeri, görenleri büyülemeye devam ediyor

29.06.2020

Kars merkeze bağlı Ani Ören Yeri, Temmuz 2016’da Unesco Dünya Kültür Mirası Listesinde 16. sırada yerini almıştır.

Yıllar boyunca farklı medeniyetlere beşiklik eden ve Anadolu tarihinde önemli bir yere sahip olan Ani Ören Yeri, ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor.

Kurulduğu günden bu yana 23 medeniyete ev sahipliği eden, aralarında tarihi değerdeki cami, kilise, katedral gibi dini yapıların yanı sıra diğer tarihi yapıları ve kültürel hazineleri bünyesinde barındıran Ani, Kafkaslardan Anadolu’ya ilk giriş kapısı olma özelliği dolayısıyla ayrı bir önem arz ediyor.

Tarihi yapıları ile misafirlerini büyüleyen Ani Ören Yeri, aynı zamanda çevresindeki şelaleler ve doğal güzelliklerle de her mevsim yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor.

Fotoğraf sanatçısı Özgen Beşli yaptığı açıklamada, Ani Ören Yerin’nde tarihi ve doğasıyla muhteşm bir yer olduğunu belirtti. Beşli, “Ani tarihi kadar doğasıyla da muhteşem bir yer. Ani’ye 4,5 kilometre uzaklıkta olan ve güneybatısında yer alan Değirmendere mevkisinde iki şelale mevcut. Doğal kaynak suyla beslenen bu şelaleler 100 metre arayla akıyor.” 

Beşli, hem gezilip hem de ruhunu dinlendirmek için güzel bir yer olduğunu söyleyen Benli, “Ben de doğasever ve fotoğrafçı olarak buraya hem gezmeye hem de doğa fotoğrafları çekmeye geldim, hem de ruhumu dinlendiriyorum, suya giriyorum. Ani Antik kenti gerçekten doğasıyla da tarihiyle de önemli bir yer, burayı herkese tavsiye ederim, yaz kış gelinmeli, gezilmeli ve fotoğraflanmalı.” dedi.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş