Haberler / Ardahan

Ardahan İl Sağlık Müdürü Erkan Özdemir’den uyarı

30.07.2020

Ardahan İl Sağlık Müdürü Dr. Erkan Özdemir, yaklaşan kurban bayram öncesinde bir takım uyarılarda bulundu.

Özdemir, kurban bayramının pandemiye denk gelmesinden dolayı vatandaşları fiziki temas konusunda önem göstermeleri konusunda uyardı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın 81 il Müdürü ile telekonferans yöntemiyle toplantı gerçekleştirdi.  Ardahan İl Sağlık Müdürü Erkan Özdemir, toplantıda önemli kararların alındığını açıkladı.

Özdemir, “Kurban Bayramı hep birlikte vereceğimiz bir sınav. Hayatımızda el öpmediğimiz, sarılmadığımız ikinci bayram olarak yer alacak. Birinci dalganın etkisi sürüyor. İstanbul, İzmir pikini tamamladı. Orta Anadolu ile Doğu ve Güneydoğu’da bazı illerde pik yer yer yeni başladı.

Kurbanlık alışverişleri belediye tarafından denetlenen yerlerden yapılmalıdır. Müşteriler ve satıcılar arasında el sıkışma şeklinde pazarlık yapılmamalıdır. Kurban pazarlarında çok kısa süre kalınmalı.

''65 yaş üstü kurban kesimine gitmesin''

65 yaş üstü kronik hastalığı olanlar kurban kesim yerlerine gitmemelidir. Mezar ziyaretleri, kalabalık riski varsa daha sonrasına ertelenmeli. Bu bayramda makbul olan ziyaret yüz yüze olan ziyaret değildir. Eğer ziyaretler yüz yüze gerçekleşecekse, kişi sayısı ve süre kısa tutulmalı. Başka ailelerin bir araya geldiği kurban yemekleri verilmemelidir.

Bayram ziyaretleri açıklanda yapılmalı

Toplanmalar açık havada gerçekleştirilmelidir. El öpmeyi, el öptürmeyi, sarılmayı gelecek bayramlara erteleyeceğiz. Salgınla mücadelede daha istekli daha kararlı olmalıyız. Mücadele bir süredir, bölgelere göre değişen tedbirlerle yürütülüyor. Bakanlığımız tarafından ciddi artışların olduğu illerde radikal önlemleri doğru buluyoruz. İkinci dalga beklentisinin dünya genelinde olduğunu biliyoruz. Bazı ülkelerde vaka sayıları giderek artıyor. Dünyanın beklediği ikinci dalga dönemine daha iyi geçiş yapmamız, bugünleri iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Risk devam ediyor. 

Orta Anadolu ile Doğu ve Güneydoğu dikkat etmeli

Bazı illerimizde salgın zirveyi görmedi. Kurallara mutlak uyum gerekiyor. Bayramda gönüllü şekilde tedbirlere uyulmalı. Birinci dalganın etkisi sürüyor. İstanbul, İzmir pikini tamamladı. Orta Anadolu ile Doğu ve Güneydoğu’da bazı illerde pik yer yer yeni başladı.”

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş