1
Serhatın Sesi / Serhat Diyarından Haberler
Serhatın Sesi / Serhat Diyarından Haberler
Haberler / Türkiye

Ayhan Bilgen’den ‘sessiz çoğunluk’ çıkışı

20.11.2021

Oda TV’den Toygun Atilla, Kars Eski Belediye Başkanı Ayhan Bilgen ile görüştü.

Oda TV’den Toygun Atilla, Kars Eski Belediye Başkanı Ayhan Bilgen ile görüştü.

Atilla, Ayhan Bilgen ile görüşmesinde Türkiye’de siyasetin dışında kalan, mevcut siyasi partilerle yol alınamayacağını düşünen ‘sessiz çoğunluğu’ konuştu.

Atilla şöyle yazdı:

Ayhan Bilgen, siyasi sürecini yakından takip ettiğim bir isim.

Memleketim Kars'ın yakın dönemdeki Belediye Başkanı olması, aynı zamanda siyaset yaptığı partiden bağımsız olarak yaptığı çıkışları ilgimin ana nedenini oluşturuyor.

6-8 Ekim Kobani olayları davası kapsamında 2 Ekim 2020'de tutuklandı, 15 Haziran 2021'de tahliye oldu.

Ayhan Bilgen tahliyesinin ardından söyleşi verdiği kıymetli meslektaşım Sözcü Gazetesi yazarı Aytunç Erkin'e, "Türkiye'nin sorunlarını dış baskılarla değil, iç dinamik dengelerle çözmesi gerektiği, toplumsal zeminler oluşturmanın gerekliliği, yeni bir muhalefet tarzı ile siyasette iktidar olmadan da değişimin olabileceğine" dair tespitlerde bulundu.

Dün, Ayhan Bilgen'in "20 Kasım Cumartesi Mersin Kitap Fuarında 'Sessiz çoğunluğun siyasete katılımı' üzerine konuşacağız" şeklinde attığı tweeti üzerine kendisini aradım.

“Sessiz çoğunluk" kimdi? Ayhan Bilgen'in “Sessiz çoğunluğun siyasete katılımı” şeklinde ortaya attığı sözleri, yeni bir siyasi hareketin de işaret fişeği miydi ?

Ayhan Bilgen, “Sessiz çoğunluğu” özetle, Türkiye'de örgütlü politikanın dışında kalan hem politikanın dilinden hem de yöntemlerinden rahatsız olan bir kitle olarak tanımladı. Elbette söyledikleri bununla sınırlı değildi.

Sessiz çoğunluğu, kerhen oy veren, mevcut siyasete tepki duyan, ülkenin mevcut sorunlarını çözemeyen politikacılarla arasına mesafe koyan kitleler olarak tarif ediyordu.

Ayhan Bilgen'e göre, “Sessiz çoğunluğun” sayısı ise giderek büyüyor. Oluşan sosyolojik ve zihinsel kuşak değişimi de bunda katkı oluşturuyor.

Sorunların mevcut siyasi hareket ve partilerle değişemeyeceğini düşünen kitleler her gün “Sessiz çoğunluğun” yeni bir üyesi haline geliyor, halka genişliyor.

Eski hegemonyalar üzerinden kasaba siyasetçiliği yapmanın devrinin bittiğini söyleyen Ayhan Bilgen, "15 yaşındaki çocuklar, gençler bugün teknoloji sayesinde dünyayı takip ediyor. Eski tarz kasaba tarzı yerel siyasetin Türkiye'de artık karşılığı yok" diyor.

"SİYASET OKUYAMIYOR, KENDİNİ YENİLEMİYOR VE YOZLAŞIYOR"

Bu tespitlerini ise şu sözlerle açıyor, "Çıkar elde etmeyi siyasetin bir aracı haline geldiğini gözlemleyen toplumdaki bu kesimler, 'Sessiz çoğunluğa' hızla katılıyor" diyor.

Ayhan Bilgen, masa başı siyaset yapmayı alışkanlık haline getiren Türk siyasetinin, siyasette "kesin inançlılar" haline geldiğinin ve gerçeklerden uzaklaşmaya başladığının altını çizerek, hem iktidarın hem de muhalefetin demokratik ortam zeminini güçlendirecek yeni bir siyaset zemini oluşturmaları gerektiğini vurguluyor.

Kaliteli bir demokrasi, nitelikli bir siyaset Türkiye'nin özlediği bir tablo.

Konuştuğum Ayhan Bilgen, “Sessiz çoğunluğun” sesi olabilir mi ?

Bilmiyorum...

Ancak, “Sessiz çoğunluk” olarak ifade ettiği o insanların siyasete yeni ve güçlü bir soluk getireceği umudunu taşıyor.

Bunun ise Türk siyasetinde nasıl bir karşılık bulacağı konusundaki tavrı ise şu sözlerde gizli;

"Bu idealimizi, düşüncelerimizi topluma ne kadar anlatabilirsek ve onlara ulaşmada başarılı olursak, bunun karşılığı da o ölçüde olacaktır."

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş