Serhatın Sesi / Serhat Diyarından Haberler
Serhatın Sesi / Serhat Diyarından Haberler
Haberler / Türkiye

Çölde Yolunuzu Kaybettiğinizde Ne Yaparsınız? / Ayhan Bilgen

12.05.2024
Çölde Yolunuzu Kaybettiğinizde Ne Yaparsınız? / Ayhan Bilgen

 

İnsanın kendini tanıması, kendini bilmesi, sorunlarını çözebilmesinin de ilk adımıdır. Kendinizi yeterince tanımıyor, zaaflarınız ve kaygılarınızla yüzleşmiyor, korkularınızı kabullenmiyor ve bu doğrultuda hareket etmiyorsanız muhtemelen çölde kaybolan insanın ruh halini çok sıkça yaşarsınız.

Sorunlar karşısında verdiğiniz tepki, ortaya koyduğunuz yaklaşım ve hareket biçimi bir boyutuyla karakterinizi,  kapasitenizi ortaya koyar.

Çölde kaybolmuş insanın vereceği tepki biçimleri, aslında hayat karşısında verdiğiniz sınavın da sembolik bir göstergesidir. Kaybolduğunu bile kabullenmeyen, bilmeyen bir yaklaşımla hiçbir sorun yokmuş gibi sadece pasif bekleyebilirsiniz.

Elbette bu da bir kurtarılma, kurtulma umudu içerir. İkinci yol, feryat figan bağırıp çağırmak, kaybolduğunu haykırmak, kimsenin olmadığını bile bile sesini duyurmaya çalışmak ve ama doğru yolu bulmak için hiçbir adım atmamaktır. Üçüncü verilebilir tepki ise ne tarafa gittiğini bilmeden çılgınca bir o yana bir bu yana koşuşturup durmaktır. Bu yöntemle de yolunuzu doğrultmak ve çölden kurtulmak neredeyse imkansızdır.

Bu üç bildik, alışıldık tepki dışında bir 4. yol daha var ki o yolun bilinmesi o yolda yürünmesi, kurtulma ihtimalini de mümkün kılar. Hangi kum tepesinin arkasında sizi bekleyen nasıl bir tehlike var bilmiyorsunuz.

Göz gözü görmüyor ama bütün bu olumsuz koşullarda bile hareket etmek, yola çıkıp yürümek kurtulmak için bir vesile üretmek, son derece önemli ve değerli bir adımdır. Gündüz ise güneşi, gece ise belki Ay'ı yıldızları takip etmek yönünüzü düzeltmek için önemli bir imkandır. Bazen yürümenin kendisi bile son derece öğreticidir, yürüdükçe öğrenir, öğrendikçe yürürsünüz.

Eğer inanıyorsanız ve kaderinizde kurtulmak varsa bazen yol sizi çağırır, varmak istediğiniz yer yakınlaşır. Yürümekten korkar, yürümekten kaçarsanız, ancak kendinizi çaresizliğe mahkum edersiniz.

Bir taraftan değişen koşulları, yeni zorlukları anlamaya çalışmak, hangi gelişmenin neyin işareti olduğunu çözmek için kafa yormak, ama bir yandan da yürümeye çalışmak gerekir.

Karşı karşıya bulunduğumuz toplumsal gerçeklik ve siyasal gelişmeler, endişesi olan, umudu olan, insanca ve onurluca yaşama konusunda hassasiyeti olan herkesi çölde kaybolma haline itiyor. Kendinizi kaybetmemişseniz, her şeyinizi yeniden bulabilirsiniz.  Kendini kaybedenin yolunu bulması neredeyse imkansızdır. Özetle önce kendimize gelmek, önce kendimizi bulmak, bunu da yürüyerek yapmak, yol olarak mesafe kazanmak durumundayız.

Kendimizi tanıdıkça daha hızlı yürümeyi de başarırız. Etrafımızı, çevremizi tanıdıkça, dışımızda olan bitenleri anladıkça, daha doğru yönde yol alırız.

Gelin, çölde kaybolan insanlarımızı, çölde kaybettiğimiz insanlığımızı bu dördüncü yolu düşünerek yeniden arayalım.Her arayan bulamayabilir ama her  bulan mutlaka aramıştır.

Bu satırlar arayanlara, arama kaygısı ve çabası olanlara dördüncü yolu birlikte arama çağrısıdır. Bu niyetle kaleme alınmıştır.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş