Serhatın Sesi / Serhat Diyarından Haberler
Serhatın Sesi / Serhat Diyarından Haberler
  • EURO : 10.0664
  • DOLAR : 8.5252
  • STERLİN : 11.8032
  • G. ALTIN : 494,97
  • GÜMÜŞ : 6,91
Haberler / Kars

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kars’ta yoğun bir kitle tarafından karşılandı

08.06.2020

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Demokratik Mücadele” programı kapsamında Kars İl Örgütünü ve Kars Belediyesi’ni ziyaret etti.

 

Konvoy eşliğinde HDP Kars İl Örgütü binasına giden Pervin ve beraberindekiler alkışlanarak karşılandı. İl binasına girişinde Kars İl Eş Başkanı Sevda Subaşı tarafından kendisine çiçek takdim edildi. Buldan parti binasında güdeme dair açıklamalarda bulundu. 

 

“Hiç kimse HDP ile kapalı kapılar ardından ittifak görüşmeleri yapamayacak”

 

 “Demokratik Mücadele” programı kapsamında Kars İl Örgütünü ve Kars Belediyesi’ni ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, erken seçim tartışmalarına değinerek, “Milyonların oy verdiği bir parti, başaklarına gitmek yerine diğer partilere kapısını açacak şeffaf olacak. İsteyen gelir isteyen gelmez. Hiç kimse kapalı kapılar arkasında HDP ile ittifak görüşmeleri yapamayacak” dedi. 

 

Belediyelerine yönelik kayyum atamaları ve baskılara yönelik başlattıkları “Demokratik Mücadele” programı kapsamında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Kars HDP il Örgütüne ziyarete bulundu. Pervin’e HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, Hakkari Milletvekili Sait Dede, Iğdır Milletvekili Habip Eksik, yerine kayyım atanan Iğdır Belediye Eş Başkanı Eylem Çelik, ve Parti yöneticileri eşlik etti.  Pervin Buldan’ı ve beraberindekileri Kars’ın girişinde Kars Belediye Eş Başkanları Şevin Alaca, Ayhan Bilgen ve parti yöneticileri tarafından karşılandı.

 

Konvoy eşliğinde HDP Kars İl Örgütü binasına giden Genel Başkan Pervin Buldan ve beraberindekiler alkışlanarak karşılandı. İl binasına girişinde Kars İl Eş Başkanı Sevda Subaşı tarafından kendisine çiçek takdim edildi. Buldan parti binasında güdeme dair açıklamalarda bulundu. 

 

“Halkın sağlığını gözeten paketler ile karşılaşmadık”

 

 Dün iradelerine kayyum atanan Iğdır halkını ziyaret ettiklerini belirten Buldan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından kaynaklı yaklaşık 3 aydır halklarla buluşmadığını ama sosyal medya üzerinden halklarla bir araya geldiklerini kaydetti.  Buldan, “ Sosyal medya hesaplarımız üzerinden halkımızın sağlığını korumak için alınması gereken tedbirleri konuştuk. Hükümetin tedbirleri halkın sağlığını hiçe sayan  uygulamalarını teşhir etmeye çalıştık. İktidar tarafından yapılan açıklamalar, çıkarılan paketler halkın sağlığına hizmet etmedi. Çıkarılan bütün paketler iktidarın kendi yandaşlarını esas alan kendi yandaşlarına hizmet eden, bir kısım sermaye gruplarını içeren paketlerle karşılaştık. Halkın sağlığını önceleyen politika gözetilmedi. Biz halkımızın sağlığını her şeyden önde geleceğini bildiğimiz için halkımızla paylaşmanın yol ve yöntemlerini arayıp bulduk. Pandemi sürecinde bir çok insan yaşamını kaybetti ve pozitif vaka sayıları halan yüksek ve ölüm riski halan var. Bu risk altında bizler sizlerin sağlığını koruyacak şekilde programlarımızı yapıyoruz. Hiçbir zaman halkımızın sağlık koşullarını riske atacak programları, etkinlikleri ve eylemler yapmayacağız. Programlarımız sizin sağlığınızı gözetilecek şekilde yapılacaktır” dedi.

 

“Türkiye’deki bütün siyasi güçlerin ortak tavır aldığını biliyoruz”

 

İktidarın “Normalleşme” süreci adı altında yeni bir yaşamı önlerine koyduğuna dikkat çeken Buldan konuşmasına şöyle devam etti: “ Yeni yaşam sürecinde sizlerle kitlesel bir etkinlik yapamayacağız.  Ama bu değil ki uzak olacağız, örgütlülük koşulları ile beraber sizlerle her zaman her koşulda yine yan yana geleceğiz. Özellikle son dönemlerde HDP’nin üzerinde yoğun baskıların olduğunu biliyoruz.  Son çıkarılan infaz yasası başta olmak üzere hükümetin küçük ortağı ile birlikte HDP‘yi ve demokrasi güçlerini hedef aldığını biliyoruz.  Söz konusu Kürtler olduğu zaman Türkiye’deki bütün siyasi güçlerin bir araya gelip ortak tavır aldığını biliyoruz.”

 

“Ülkede iki hukuk işletiliyor”

 

Geçtiğimiz aylarda AKP ve MHP oyları ile Meclis’ten geçen infaz yasasına da değinen Buldan, cezaevlerinde binlerce vekillerinin risk ve tehlike altında olduğuna vurgu yaparak, “Çıkarılan yasa HDP’lileri Kürtleri kapsamayan bir yasa oldu. O yasa sonucunda tahliye olanlar iş başına çıktılar.  İlk icraatleri Kars belediyesine saldırı olarak gerçekleştirdi. Hükümeti uyardık, çıkaracağınız yasa toplumsal olarak suç işleyen insanları kapsarsa bu insanlar dışarı çıktığında suç işlemeye devam edecekler.  Cezaevinde barışı ve demokrasi savunanlar ise cezaevinde kalmaya devam etti. Türkiye’nin siyasetçileri ve akademisyenleri cezaevinde kalmaya devam etti. Halen arkadaşlarımız pandemi sürecinde bu virüs tehlikesi ile karşı karşıya. HDP’ye ve Kürtlere uygulanan bir düşman hukuku var. Bu ülkede iki hukuk işletiliyor. Biri Türkiye’de suç işleyenler saraya bağlı tahliyeleri gerçekleştirilen bir sistem, diğeri ise, HDP’li demokrat olanları cezaevinden tutan bir sistem. Bu iki ayrı hukuk sisteminin Türkiye’ye zarar vereceğini söylüyoruz” dedi.

 

 

“Virüs cezaevlerinde adli ya da siyasi tanımıyor”

 

Gasp ve kayyum atamaları ile barış ve demokrasinin gelmeyeceğinin önemine dikkat çeken Buldan şöyle devam etti: “Kazandığımız belediyelerin birçoğu pandemi süreci başta olmak üzere gasp edildi belediye eş başkanlarımız tutuklandı.  Pandemi sürecinden sonra devam eden bu gasp zihniyeti halan devam etmekte.  Meclise yapılan darbede 2 vekilimiz tutuklandı. CHP milletvekili  Enes Berberlioğlu, virüs gerekçesiyle tahliye edildi ancak vekillerimiz cezaevinde kalmaya devam etti. Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Sebahat Tuncel gibi Leyla Güven ve Musa Farisoğulları arkadaşlarımız cezaevinde kalmaya devam ediyor. Bugün HDP’ye ve Kürtler ayrı bir hukuk işliyor derken bundan söz ediyoruz.  Virüs cezaevlerinde adli ya da siyasi tanımıyor.  Virüs cezaevlerinde ayrım yapmadan cezaevlerinde insanlara bulaşma tehdidini barındırıyor. Biraz vicdanınız varsa demokratiğiz derseniz cezaevinde olan arkadaşlarımız acil tahliye edin”

 

“Türkiye’de barışın ve demokrasinin güvencesiyiz”

 

“ HDP’nin bütün bunlara sessiz kalmasını istiyorlar” diyen Buldan iktidarın HDP’nin diz çökmesini ve boyun eğmesini istediğini belirtti. HDP’nin Türkiye’nin üçüncü büyük partisi olduğunu ifade eden Buldan, HDP partisinin kapatılıp kapatılmaması tartışmalarına da değinerek, “Bütün televizyon kanalarında HDP’nin kapatılıp kapatılmadığı tartışmalarını yapıyorlar.  HDP dört duvardan  ibaret değildir. Siz insanların beyninde HDP’yi kapatamazsınız.  Bütün bunlar AKP hükümetinin çaresizliğinin göstergesidir. Anketlerde düşüş gördükleri an HDP’ye baskılarını çoğaltıyorlar. AKP küçülüp oy kaybettikçe HDP daha fazla büyüyor. Türkiye’de barışın demokrasi ve özgürlüklerin güvencesiyiz. Son seçimlerde Türkiye halklarına gösterdik. Her türlü olumsuzluk ve engellemelere rağmen başarı elde ettik. Türkiye’de umut olduğumuzu gösterdik. İstanbul seçimlerinde kazandıran ve kaybettiren pozisyonumuzu ortaya koyduk. Biliyorlar ki; HDP en yakın seçimde Türkiye’ye aday bir parti olarak alanlara çıkacak. Bu ülkeyi yönetecek parti olduğumuzu söylediğimizden beri saldırılar durmadı. Bu ülke  babanızın yeri değil, bu ülkede sadece siz yaşamıyorsunuz. Türkiye halkları buna müsaade etmez. Bu ülkeye barış gelecekse, demokrasi gelecekse, özgürlük gelecekse demokrasi güçlerinin bir araya geldiği ve oluşturduğu ittifaklarla bir araya gelecektir” diye konuştu.

 

 

“HDP ittifak yapmak isteyecek mi?”

‘HDP ittifak yapmak isteyecek mi?’

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş