Serhatın Sesi / Serhat Diyarından Haberler
Serhatın Sesi / Serhat Diyarından Haberler
  • EURO : 14.7062
  • DOLAR : 12.9620
  • STERLİN : 17.3253
  • G. ALTIN : 763,78
  • GÜMÜŞ : 9,81
Haberler / Iğdır

IĞDIR’DA RAFİNE TUZ FABRİKASININ TEMELİ ATILDI

19.06.2021

 Iğdırlı iş adamı Mehmet Sürkit, tarafından yaptırılacak olan  Rafine tuz fabrikasının temeli Iğdır Organize sanayi bölgesinde Iğdır Valisi H. Engin Sarıibrahim,  İş adamı Mehmet Sürkit ve çok sayıda iş ihsanı, siyasi parti temsilcileri ve protokol üyelerinin katılımı ile atıldı.

Iğdır Valisi H. Engin Sarıibrahim; "Iğdır Organize sanayi bölgesinde 15.000m2 alan içerisine kurulacak olan rafine tuz fabrikası başka ile kurulacaktı. Ama değerli Iğdır’lı iş adamı Mehmet Sürkit, Bu değerli yatırımı ilimize yapmaya karar verdi. Bu güzel yatırım ilimizin kalkınmasında büyük rol oynayacak ve ilimize istihtam sağlayarak birçok aileye aş ve iş olacaktır. İlimize hayırlı uğurlu olmasını diliyor. Tüm yatırımcılarımızı ilimize davet ediyoruz. Bu tür yatırımların artması lazım” dedi.

 Iğdır Ticaret ve sanayi odası başkanı Kamil Arslan’da yaptığı açıklamada; ”Organize sanayi bölgesi 105 parselden oluşan 2 etaplı bir organize sanayi bölgesidir. Hükümetimizin  vermiş olduğu teşviklerden dolayı yatırımlar alıyoruz. Mehmet Sürküt ve Hasan Sürküt bu yatırımı Iğdır’a yaptı. Bizde destekledik görüşmeler yaptık ileride yapılacak olan tren yolunun geçmesi bu ürünün yurt dışına satılması yönünde çok önem taşıyor. Yıllık 300 ton ürün elde edilecek  Ürünün %80 ihraç edilecek. Tuzluca’da ki tuz ocağından tuz kayaları gelecek burada işlenip tuz olarak ihraç edilecektir. Burada 70 milyon EURO yatırım yapılıyor 140 kişi istihdam edilecek. Ürünler rafine edildikten sonra satılacak. Iğdır öncelikli yatırım yapılan illerden biri ve ilgi görüyor. İstanbul’da, Almanya da ki iş insanlarını Iğdır’a getirerek yatırım yapmaları için çalışacağız. Hükümetimizin yatırımla ilgili teşvikleri var vatandaş bundan faydalanmalıdır.” dedi.

Iğdır Organize sanayi bölgesinde 15.000m2 alan içerisine kurulacak olan ve 7.500 m2 kapalı alanda üretilecek olan rafine tuzlar yurt içi ve yurt dışına satılacaktır.

İş insanı Mehmet Sürkit yaptığı yazılı açıklamada,”Yaptığımız bu yatırım tam otomasyona uygun bir yatırımdır. Burada yapılacak yatırım ile bütün üretim sürecinde el değmeden üretilecek. Kaya tuzundan Türk gıda kodeksine uygun %99.7'nin üzerinde kaliteli rafine tuz elde edilecektir. Rafine tuz fabrikası 2 etaptan oluşmaktadır. Birinci etapta 75 kişilik ekip ile üretim kapasitesi yıllık 64.000 ton olarak planlanmıştır. İşletme açısından teknolojinin gelişmesiyle birlikte üretim süreci otomasyona bağlı bir zincirleme olarak faaliyet gösterecektir. Ve buna göre ilk yatırım tutarı 6,000,000 EURO olarak planlanmıştır. 
İkinci etapta üretim kapasitesini 2,5 kat artırarak yıllık üretim kapasitesi 224,000 tona çıkması istihdamın 140 kişiye çıkması ile toplam yatırım tutarının 20,000,000 EURO olması öngörülmektedir. Satış ve pazarlama sürecinde fabrikanın stratejik olarak konumu nakliye avantajının olması ile üretilecek tuzun %60’ı nakliye açısından yakın olan ülkeler Gürcistan, Azerbaycan, Irak ve Rusya’ya ihracat olarak planlanmıştır.”dedi. 

Foto Galeri

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş