Serhatın Sesi / Serhat Diyarından Haberler
Serhatın Sesi / Serhat Diyarından Haberler
Haberler / Kars

Kars’ta boz ayılar hâlâ kış uykusuna yatmadı

04.01.2023
Kars’ta boz ayılar hâlâ kış uykusuna yatmadı

Kars’ın Sarıkamış ilçesi kırsalında yaşayan boz ayılar hala kış uykusuna yatmadı. Normal koşullarda Sarıçam ormanlarında kış uykusuna yatan hayvanlar, bu yıl olması gerektiği gibi bir kar yağışı olmadığı ve havaların da normallerin üzerinde sıcak gitmesi nedeniyle uyanık kaldıkları için beslenme amacıyla sık sık şehir çöplüklerinde görülüyor.

Normalde bu aylarda hiç ayı görmediklerini ve kış uykusuna yatmış olmaları gerektiğini söyleyen Sarıkamışlı vatandaşlar, boz ayıların ilçe merkezinin çok yakınına geldiğini, ilçe çöplüklerinde beslendiklerini ve burada toplandıklarını anlattı.

Sarıkamış ilçe çöplüğüne sürüler halinde gelen boz ayıların bir kısmının ise ilçe merkezindeki TOKİ lojmanlarına gittiği, burada çöp konteynerlerini devirerek yiyecek aradığı belirtiliyor. Sarıkamışlılar, ayıların karınlarını doyurduktan sonra geldikleri noktadan ormana geri döndüklerini söylüyor.

Sarıkamış’ta şimdiye kadar bir ayı-insan karşılaşması ve buna bağlı bir yaralanma olayı yaşanmamış olsa da uzmanlar, boz ayıların vahşi hayvanlar olduğunu, görüldüklerinde onlara yaklaşılmaması ve korkutulmaması gerektiği uyarısında bulunuyor.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş
Çok okunan haberler
Çok okunan yazılar