Haberler / Kars

Kars’ta minibüsçüler ihale komisyonu üyelerine saldırdı

02.06.2020

Kars’ta yapılması planlanan toplu taşıma ihalesi, dolmuşçuların belediyeyi basması sonucu ertelendi.

Kars Belediyesi şehiriçi ulaşımı kolaylaştırmak için düzenlediği ihaleden memnun olmayan dolmuşçular belediye binasını basarak ihale komisyonu üyelerini darp etmesi sonucu ihale  ertelendi.

Belediye tarafından kent merkezindeki yolcu taşımacılığı yapan 78 aracın hat işletim hakkı ihalesi 13 Mart 2020 tarihinde yapılmış ancak, taraflar arasında yaşanan anlaşmazlık sonucunda iptal edilmesinin ardından 81 aracın ihalesi için ise bugün yeniden yapılmak istendi. İkinci kez masaya oturan taraflar arasında anlaşma sağlanmazken, dolmuş esnafı protesto ve sloganlar attı.

 Konuya dair açıklama yapan Kars Belediyesi, “Dolmuşçu esnafının bugün kendi geleceğini düşünerek vatandaşı mağdur etmesi durumunda, bizim de öncelikle şehrimizde toplu ulaşımdan faydalanan halkımızı düşünme ve hizmet verme zorunluluğumuz vardır. Belediyecilik görevini yürütürken mevcut yasaların dışında herhangi bir yetki kullanmamız mümkün olmamakla birlikte hiçbir toplu taşıma hattı da sınırsız kazanılmış bir hak değildir. Yarın yapacağımız toplu taşıma ihalesini kazanan firma olursa, aynı firmayla modern taşımacılığın gerektirdiği ve hemşerilerimizin hak ettiği biçimde şehrimizdeki toplu ulaşım hizmetinin planlamasını yapacağız” denildi.

 

Kimse kendi çıkarına göre hareket edemez

Kars Belediyesi’nin yaptığı açıklamada, “Belediyelerin yetki ve sorumluluklarından olan halka toplu ulaşım hizmeti vermek aynı zamanda görevidir de. Bu çalışma kanunlarla belirlenmiş şekilde uygun olarak ya hizmet satın alma usulüyle yapılacak veya da Belediyenin kendisi doğrudan bu hizmeti vatandaşa sunacak. Kars Belediyesi tarafından yapılması planlanan ve ihale ile gerçekleştirilecek olan ilgili hizmet satın alımının tamamlanamaması durumunda; Belediyenin mevcut araçları ile vatandaşlarımızı mağdur etmeden hizmet vermeye devam edilecek. Şu anda kontak kapatarak taşımacılığı durduran dolmuşların taşıma yaptığı hatlarda da Kars Belediyesi araçlarıyla ücretsiz taşıma yapılacaktır. Şehrimizde kimse kendi çıkarını dayatarak baskı ve oldu bitti tavrı ile hukuksuz uygulamaları kabul ettiremeyecek” denildi.

Konuya ilişkin sosyal medyada hesaplarından açıklama yapan Kars Belediyesi Eş Başkanları, şunları söyledi;

Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen, İhaleye girip girmemek herkesin kendi tercihidir ama bugüne kadar ihalenin yapılmamış olması İçişleri Bakanlığı müfettişleri ve Sayıştay raporlarında açıkça kamu zararı suçu olarak tespit edilmişken yasal sürecin tamamlanmasını engelleyen her girişim suça ortaklıktır” dedi. Bilgen sonrasında paylaştığı mahkeme kararında, dolmuşçuları kastederek, “Bir şehrin kaderi bir kaç ailenin çıkarına feda edilmeyecek. Yasal olarak yapmak zorunda olduğumuz toplu ulaşım ihalesi fiilen engellenmiştir.Güvenlik zaafiyetine neden olan personel ile ilgili gerekli işlemi yapıyoruz. Bina içine girip hakaret, küfür, tehdit ve fiilen ihaleyi engelleme suçu işleyenlerle ilgili başvuruyu yapıp göreceğiz’’şeklinde ifadeler kullandı.

Kars Belediyesi Eş Başkanı Şevin Alaca, Kars artık mafya vari yöntemler ile rant eksenli günleri geride bıraktı. Baskı ve cebir ile işlerin yürüyemeyeceğini herkes görecek.

 

Polis protestoculara uyarıda bulundu

İhaleye katılmak için belediye binasına giren dolmuşçular ile belediye personeli arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Taraflara arasında yaşanan gerginliğe polis müdahale etti. Polisler tarafından binadan çıkartılan dolmuş esnafı yol kenarında beklemeye başladı. Bura protestolarına devam eden ve farklı sloganlar atan dolmuş esnafı, polislerin uyarısıyla dağılmaya başladı.

Protestolar sırasında dolmuş esnafı ile bir belediye personeli yakını arasında yaşanan kısa süreli arbedeye müdahale eden polislerden biri arada kalarak yere düştü. Arbededen dolayı yere düşen polis memurunu başka bir polis memuru arkadaşı tarafından yerden kaldırıldı.

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş