Serhatın Sesi / Serhat Diyarından Haberler
Serhatın Sesi / Serhat Diyarından Haberler
  • EURO : 10.8432
  • DOLAR : 9.3012
  • STERLİN : 12.8595
  • G. ALTIN : 533,89
  • GÜMÜŞ : 7,19
Haberler / Kars

Kars’ta taksicilerin bir kulübeleri bile yok

25.09.2021

Kars’ta taksici esnafın yaşadığı sıkıntılar yıllardır çözülemiyor.

Yılın büyük bölümünü kış şartlarında geçiren Kars il merkezinde, onlarca taksi durağı olmasına rağmen, sadece birkaç tane durakta kulübe bulunuyor.

Şehrin muhtelif yerlerinde mevcut taksi duraklarında faaliyet gösteren taksiciler, durakları olmadığı için büyük sıkıntı çekmeye devam ediyor.

Kars Dolmuşçular Kooperatifi eski başkanı Okan Ulakçı, kentte taksici esnafın sesi olmak için açıklamada bulundu.

Açıklamasında taksi duraklarında kulübe olmadığı için şoförlerin özellikle kış şartlarında perişan olduklarını dile getiren Ulakçı, yetkililere çağrıda bulundu.

Kars’ta sadece 4- 5 yerde taksi durağı ve kulübesinin olduğuna dikkat çeken Kars Dolmuşçular Kooperatifi eski başkanı Okan Ulakçı, “Kars’ta taksici esnafımızın sıkıntılarını ve sorunlarını dile gidermek için ben bu yola çıktım. Sadece amacım bu şehirde toplu taşıma ile ilgili olan sorunları anlatmak istedim. Bu yönde de taksici esnafımızın sesi olmak istiyorum. Şu anda yağmur yağıyor ve oturacak bir yerleri dile yok. Bir taksi durağı yapmak bu kadar zor bir şey değil. Bir taksi durağının bu esnafa verilmesi için burada yetkililere sesleniyoruz. Taksici esnafımız şehrin bekçisidir, ambulansıdır. Gece saat 1'de, 2'de yolda kalan bir vatandaşı önce taksiciyi arar ve taksici esnafımıza ulaşmak ister. Bu bir kamu hizmetidir. Burada yetkililerimize sesleniyorum. Taksici esnafımıza yardımcı olsunlar. Bunlara birer durak yeri belirleyelim. En azından 5 -10'ar dakika istirahat edebilecekleri bir yerleri olsun. Yani şu anda diyebilirim Kars'ta en fazla 4 -5 yerde taksi durağı var. Öbür taksi duraklarının hiçbirisinin durağı yok. Örneğin fayton pazarında veya şehrin muhtelif yerlerindeki taksi duraklarında hiçbirinde durak yoktur. Sadece esnafın sesi olmak için tüm yetkililerden destek istiyoruz. Durak yeri ve kulübeler yapılsın. Esnafımızın çoğu sadece bir tabela altında duruyor. Bu yağmurun altında ve kahveye geçip oturuyorlar. Ya da bu dükkânlarda oturuyorlar. Maalesef durak olmadığından dolayı esnafımız mağdur ne olursa olsun durak yapılsın” dedi.

BELEDİYE DURAĞIMIZI KALDIRDI SÖZ VERDİ GERİ GETİRMEDİ

Hapan Mevkisinde taksicilik yapan Memet Ulu da 4 - 5 yıl önce durak olarak kullandıkları kulübenin belediye ekipleri tarafından kaldırıldığını söyledi. Geri getireceğiz diye söz verilmesine karşın kulübelerinin geri getirilmediğini söyleyen Ulu “Durağanın hali belli içler acısı. Burada durağımız vardı ama belediye personelleri gece almış götürmüş. Söz verdiler geri getireceğiz dediler ama kulübemiz geri gelmedi ve durak ta yapılmadı. Şimdi böyle mağduruz. Kışın da kahvelerde oturuyoruz. Müşterimiz telefon açarsa geliyoruz. Yoksa müşteri durağa gelmiyor. Mağduruz. Belediye geri getireceğiz diye söz verdi ama 4 – 5 senedir aynı mağduriyeti yaşıyoruz” şeklinde dert yandı.

 

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş