Haberler / Kars

Kars’ta ürün hasat etme işi zahmetli başladı

29.07.2020

Karslıların ekili alanları biçme mesaisi sabahın erken saatlerinde başlıyor.

Kars’ta ekinlerin olgunlaşmasıyla birlikte, çiftçiler ekili arazileri bir bir biçmeye başladı. Özellikle kaliteli hayvancılığın kombinesi konumunda olmasından dolayı Kars’ta tarım arazilerin ekilmesi ve biçilmesi oldukça zahmetli geçiyor.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde kış ayının çetin ve uzun geçtiği illerden ve önemli hayvancılık merkezlerinden olan Kars'taki besici ve köylüler şu sıralar hayvanlarının kışlık ihtiyacını karşılamak için tarlalarında traktörler ya da el birliği yaparak tırpanla ot, yulaf, arpa ve buğday biçmeye başladı.

 Uzun geçen kış dolayısıyla hayvanlarını yaklaşık 6 ay ahırda besleyen köylüler, şu sıralar tarlalarla başlayan ot biçme mesailerini günlerce sürdürüyor. Sabahın erken saatlerinde tarlalara giderek ot biçmeye başlayan köylüler, akşam saatlerine kadar yoğun bir mesai harcamak zorunda kalıyor. Biçilen otlar ise bir süre tarlada bekletilip kuruması sağlandıktan sonra balya yapılarak kışın hayvanlara yedirilmek üzere depolanıyor, ihtiyaç fazlası ise aile bütçesine katkı sağlamak için satılıyor.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş