Haberler / Türkiye

Türk İş ve DİSK sokakta: Kıdem tazminatı işçinin son kalesidir

29.06.2020

İşçiler, hükümetin kıdem tazminatını fona dönüştürme girişimi karşısında bugün yurt genelinde eylemlere başladı. Türk-İş ve DİSK, 81 ilde açıklama yapıyor. Fabrikalarda etkinlikler gerçekleştiriliyor. Türk-İş, 1.5 milyon el ilanı dağıtma kararı aldı. T24'te yer alan habere göre, Türkiye'nin farklı noktalarında kıdem tazminatını fona dönüştürme girişimine karşı işçilerin eylemleri başladı. İşçiler fabrikalarında biraraya gelerek sloganlar atıyor, yürüyor ve basın açıklaması yapıyor.

Türk-İş Başkanlar Kurulu’nda alınan karar doğrultusunda eylemlerin ilk adımı olarak bugün 81 ilde Türkİş bölge ve il temsilcileri ile şube başkanları ve yöneticileri, iş yeri temsilcileri ve işçilerin katılımıyla basın toplantıları düzenleniyor. DİSK’in basın açıklamasını okuyan Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, tüm işçi sınıfını ilgilendiren tehlikeye karşı mücadele için işyerlerinde gerekli çalışmaların başlatıldığını belirtti.

İzmir’de DİSK ve Türk-İş’in Ege Bölge Temsilcilikleri, hükümetin kıdem tazminatını fona dönüştürme girişimi karşı kitlesel basın açıklaması yaptılar. Türk-İş’in basın açıklamasını okuyan Türk-İş İzmir 3. Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldırım da, “Kıdem tazminatı işçinin, emekçinin son kalesidir" ifadesini kullandı.

Ankara’da Türk-İş önünde bir araya gelen işçiler “Kıdeme Uzanan Eller Kırılsın” pankartı taşıdı, “Direne direne kazanacağız” sloganı attı. İşçiler, “Direne direne kazanacağız”, “Türk-İş nerede biz oradayız” sloganları attı, “Kıdeme Uzanan Eller Kırılsın”, “Kıdem Tazminatı Geleceğimizdir Dokunma”, “Ölmek Var Dönmek Yok Tazminatı Vermek Yok” yazılı pankartlar taşıdı.

Türk-İş İl Temsilcisi Nihat Zengin genel merkez önünde bir araya gelenlere seslendi. Zengin, "Kıdem tazminatı Türkiye işçi sınıfının ve Türk-İş’in kırmızı çizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacaklar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz" dedi.

Yorum Ekle
Yorumlar
Henüz Yorum Eklenmemiş